Kõrgmoe tikand – uued väljakutsed, ideed ja nende teostamine

Elus on vist ikka nii, et pidevalt tahaks proovida midagi uut. Mitte et vana oleks ennast ammendanud, aga hea on olemasolevat millegi uue ja põnevaga täiendada.

1-_J7A8071
Personaalne kursusetöö – Heidi Suija

Just sellised, pisut uuenduslikud mõtted on ringlemas Kuukivi Helmepoes. Kes on meie tegemistega kursis, teavad, et oleme korraldanud aastate jooksul palju erinevaid koolitusi. Nende hulgas on olnud erilisel kohal alati ka helmestikandi tehnika. Lisaks koolitustele on meie poes saadaval käsitsi tikitud ehteid, tikandi teema on olnud üks südamelähedasemaid alates poe avamisest 2011. aastal. Just varasemast helmestikandi kogemusest ning soovist viia see eriline oskus hoopis uuele tasemele, on vaikselt välja kasvanud huvi kõrgmoe tikandi vastu. Seetõttu olen ennast kurssi viinud nii selle tikandi olemusega kui õppimisvõimalustega. Erinevate asjaolude tõttu sai otsus tehtud Prantsusmaal, erilise ajalooga väga ilusas Lyoni linnas toimuva koolituse kasuks.

Nagu ikka, soovime õpitud oskusi ka teistega jagada ning tulevikus on plaanis hakata Eestis korraldama kõrgmoe tikandi koolitusi, kasutada seda tehnikat ehete valmistamisel ning tuua uusi põnevaid materjale Kuukivi Helmepoe valikusse.

1-20180912_123403
Vieux Lyon

Lyon. See on ilus, Prantsusmaa suuruselt kolmas linn. Kogu linna ajalugu keerleb tekstiilitööstuse ümber. Lyonist kujunes 17. sajandi lõpuks euroopa siidi tootmise pealinn ning ka tikandil on olnud siin oluline roll, 18. sajandi lõpus töötas Lyonis 6000 professionaalset tikkijat. Siin valminud kõrgelt hinnatud siidkangaid ja tikandeid telliti nii aadlike rõivasteks kui losside ja mõisate sisustuseks üle terve maailma.

Ka tänapäeval on tekstiilitööstus säilitanud olulise koha Lyoni majanduses. Tänu ajaloolisele siiditööstuse taustale on end siin sisse seadnud mitmed tuntud brändid. Näiteks asub Lyonis luksusbrändi Hermes siidsallide tootmine, mille tehast oli ka meil kursuse käigus haruldane võimalus külastada, saime näha sallide tootmist ja erilist trükitehnikat. Külastuse tegi meeldejäävaks kogu ettevõttes valitsenud õhkkond, inimeste pühendumus ja uhkus tehtava töö üle.

Tänapäeva Lyoni majanduses on esikohal tegelikult hoopis keemiatööstus, mis on aga samuti saanud alguse just tekstiilitööstusest. Nimelt saadi algselt siidi värvimiseks eri värvitoone looduses leiduvast, kuid probleemiks kujunes värvide tuhmumine ja muutumine aja jooksul. Seega tekkis vajadus leida püsivamad, ajale vastupidavamad värvid tekstiilitööstuse tarbeks ning just sel põhjusel sai Lyonis alguse keemiatööstus.

Kõrgmoe tikand. Moemajad üle kogu maailma kasutavad oma kollektsioonide kaunistamiseks peamiselt Luneville tikandit. See tikandi liik on oma nime saanud Kirde-Prantsusmaal asuva väikese Luneville linna järgi, kus 18. sajandi lõpus tegutses palju tikkijaid ning kes hakkasid oma töödes kasutama väga peent tüll kangast, millele tikkisid heegelnõela meenutava ’tambour’ nõelaga. Kuna kõrgmood nõudis rikkalikult kaunistatud kangaid ja selle tehnika abil oli lihtne kangale kinnitada nii litreid kui ka helmeid, arenes Luneville tikand kiiresti üheks põhiliseks moes kasutatavaks tikandiks.

Luneville tikandi kursuseid korraldatakse tänapäeval erinevates koolides ja ateljeedes üle maailma, kuid tuntuimad asuvad endiselt tikandi sünnimaal Prantsusmaal. Endiselt tegutseb kool Luneville linnas, kuid praeguseks on kõige prestiižsemaks kooliks tõusnud Ecole Lesage Pariisis.

Maison Lesage loodi 1924. aastal ning oma tegutsemisaja jooksul on tehtud koostööd väga paljude tuntud moeloojatega. Üks Lesage’i algusaja esimesi kliente oli Itaalia disainer Elsa Schiaparelli, kuid aja jooksul on koostööd tehtud ka selliste disaineritega nagu Christian Dior, Hubert de Givenchy, Yves Saint Laurent, Calvin Klein, Karl Lagerfeld jpt. Praeguseks kuulub Maison Lesage Chaneli moemaja alla. 1992. aastal asutas Maison Lesage loojate järeltulija François Lesage selle kunstiliigi ja eriliste oskuste säilimise tagamiseks kooli ’Ecole Lesage’.

1_J7A7876
Elisabeth Gasbarre Roulleau

Ecole Lesage’is on oma teadmised omandanud ka tuntud koolitaja Elisabeth Gasbarre Roulleau, kelle stuudio asub kauni ajaloolise Lyoni vanalinnas. Elisabethi elu ja kirg on Luneville tikand, tema võrratutest koolitustest on õpilased osa saanud juba 20 aastat. Oma teadmisi käib ta jagamas moe- ja kunstikoolides üle maailma ning korraldab erineva taseme koolitusi oma stuudios Lyonis.

Pärast õpinguid Lesage’is on Elisabeth teinud kaastööd erinevate moeloojatega Pariisis ning andnud oma panuse näiteks selliste disainerite tikanditesse nagu Dior, Chanel ja Azzaro. Ta on koolitanud stiliste Desigual’ile Barcelonas ning teinud mitmeid teisi koostööprojekte erinevate disaineritega.

Minul avanes suurepärane võimalus osaleda Elisabeth Roulleau 7-nädalasel kõrgmoe tikandi kursusel Lyonis. See on kõiki tasemeid hõlmav intensiivne koolitus, mille lõpuks omandab osaleja väga kõrgel tasemel Luneville tikandi oskused.

Kursuse esimesel nädalal läbisime traditsioonilise tikandi ja paeltikandi koolituse. Lisaks õppisime litrite kasutamise peamisi võtteid.

1-20180928_164752
Heidi Suija

Teisel nädalal läks töö eriti põnevaks, kuna siis saime teha esimest tutvust Luneville tikandiga ja õppisime kasutama selle tikandi jaoks loodud spetsiaalset nõela. Tikandi tegemisel kasutatakse abivahendina suurt tikkimisraami, mille käsitlemine ja kasutama õppimine tundus ka esialgu omajagu keeruline kuna kogu protseduuri jaoks, kuidas tööks kasutatav kangas raamile kinnitada, on kindlad reeglid.

Kokku läbisime kõrgmoe tikandi kursuse jooksul 5 taset. 1. taseme koolitusel oli peamine ülesanne õppida selgeks põhilised pisted ning harjuda töös helmeste ja litrite kasutamisega. Selle tikandi eripäraks on asjaolu, et tööd tehes on näha töö tagumine pool, seega litreid ja helmeid me tööle lisades tegelikult ei näe. Need lisame niidile, mis asub töö alumisel poolel ning seetõttu on väga oluline õppida silmade asemel kasutama sõrmede tunnetust. Tunnetades on vaja aru saada, et lisame tööle ikka ühe helme ja ühe litri korraga, mitte rohkem.

1_J7A7886-1
Tase 1

Alguses tuli tihti töö ümber pöörata ja kontrollida, kas sõrmed olid õigesti ’näinud’ ja vajadusel tehtu üles harutada ja uuesti alustada. Tegelikult sai esimesel tasemel veel natuke nö sohki teha kuna kasutasime läbipaistvat siid-organza kangast ja saime ikka pisut töö teisel poolel toimuvat läbi kanga ka näha.

2. taseme koolitusel läks asi natuke keerulisemaks, siis kasutasime läbipaistmatut siidkangast ning materjalidena lisandusid nahk ja erinevad paelad.

1-20180918_164036
Tase 2

Taseme eesmärk oli omandada läbipaistmatu kangaga töötamise oskus ning erinevate tekstuuride ja efektide loomine, kasutades uusi pisteid, materjale ja tehnikaid.

Järgmisena oli ühte töösse koondatud kokku 3. ja 4. tase. See oli mahukam ja rohkem aega nõudvam osa. Töös kasutasime linast kangast, mis on tugevam ja tikkimiseks mitte nii mõnus materjal.

1-20180928_164304
Tase 3 ja 4

Õppisime, kuidas kasutada erinevaid paelu ning kuidas luua huvitavaid efekte näiteks sõlmede abil. Selle taseme oluliseks osaks oli ka kangast mahulise lille tegemine.

1-_J7A8108
Tase 5

Viimane, 5. tase sarnanes kasutatavate materjalide poolest taas 1. taseme tööle. Erinevus seisnes aga elementide keerukuses – mahulised lilleõied ning raskesti käsitletavate mitmekiuliste niitide kasutamine. Lisaks muutis töö teostuse raskemaks värvide kasutus. 5. taseme põhivärviks oli must, mis ei ole töötamiseks väga lihtne värv, kuna silmale on musti detaile keerulisem eristada.

Pärast kõikide tasemete läbimist oli vaja kursuse edukaks lõpetamiseks valmis tikkida personaalne lõputöö.

1-20181008_114123
Personaalne töö – materjalide valimine

Töös sai kasutada nii juba eelnevalt õpitud oskusi, kui ka katsetada midagi täiesti uut, mida eelnevates tasemetes läbi tehtud ei olnud, kuid mis võiks tulevikus huvi pakkuda. Mind huvitasid näiteks traadiga ääristatud ja aplikatsioonina tööle peale kantud lilled, putukad, liblikad jmt. Personaalses töös saingi ka need soovid selgeks õppida.

Lõputöö andis  suurepärase võimaluse iseseisvalt suuremat tööd planeerida ning kogemuse, kuidas koguda ja korrastada oma ideid, kuidas planeerida materjale ning mis järjekorras ja kuidas oleks kõige parem erinevaid ideid teostada ja materjale kasutada.

1-4J7A8047
Kursuse lõpetamine

 

Kursuse pidulikule lõpetamisele kogunes ca 80 inimest, kes kõik meie töid ja oskusi hinnata ja vaadata said. See kõik kokku oli üks imeline kogemus, mille muutis eriliseks eelkõige meie juhendaja Elisabeth, kes on lihtsalt võrratult energiline, entusiastlik ning pühendunud. Sain sellelt kursuselt suurepäraseid oskusi ja ilusaid emotsioone ning püüan neid parimal viisil edaspidi kõigi teiega jagada 😊

Heidi

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s